Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Main Event

The Main Event

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Life Is a Long Quiet River

Life Is a Long Quiet River

1988
×
★★
Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
27
The Last Mercenary

The Last Mercenary

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Aftermath

Aftermath

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hard Kill

Hard Kill

2020
×
Edit this entry  
08
Don't Take God's Children for Wild Geese

Don't Take God's Children for Wild Geese

1968
×
★★
Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
The Inhabitant

The Inhabitant

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★
Edit this entry  
04
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Backlight

Backlight

2010
×
Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Visitors

The Visitors

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
27
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Devil's Due

Devil's Due

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Edit this entry  
14
Forsaken

Forsaken

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Date Night

Date Night

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Primeval

Primeval

2007
×
★★
Edit this entry