• Showing Up

    Showing Up

    ★★★★★

    this film made me feel very seen, i also loved how much time was spent highlighting the process of making art.

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    i liked the original but i loved this one!!! the shot of ash driving the car over the bridge as well as any shot of the trees wreaking havoc are favorites of mine!

  • The Sand

    The Sand

    ★★

    i literally gasped when i saw mitchel musso lmfao, fun bad movie

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★

    really enjoyed the practical effects!!! also the lighting was really nice, especially in the scene when scotty first opens the cabin. i loved the way the dust was illuminated to look like the smoke you see through out the rest of the film.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    they had this movie offered on my flight home from a vacation today and i had remembered seeing lots of praise so i ended up watching it! realized while doing so that maybe it should have been an at home watch as i couldn’t help but shed a few tears. the camera work is stunning and the characters felt so real to me. probably will come back to watch again sometime honestly!!

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★

    emma is a great story so it’s no surprise this is a fun movie to watch, it is also so incredibly aesthetically pleasing!! anya taylor-joy is always terrific, i adore her work in period pieces!!!

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    i would love to be able to walk through julia ducournau’s mind

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★★

    mia goth and alex skarsgård are both always so great to watch in any film they take on!! i also really liked the opening and end credits of this one!!

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    i can’t get this movie off of my mind, i came back to write this after watching earlier today. i really like the way it explores so many different types of relationships that can be present in a persons life and what can happen when they are lost.

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ★★★

    honesty one of the wildest plots ever lmao

  • 47 Meters Down: Uncaged

    47 Meters Down: Uncaged

    ★★★

    rewatched and kinda wanna give 5 stars for screaming fish

  • Zoolander

    Zoolander

    ★★★½

    had literally no idea about the bowie cameo so that was such a nice surprise omg!!!