Sort by

lina has logged 36 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★
Edit this entry  
24
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★½
Edit this entry  
19
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Watch

The Night Watch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Isabel

Isabel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Edit this entry