Sort by

lina has logged 382 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gypsy Moths

The Gypsy Moths

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★
Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2021
×
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Canterville Ghost

The Canterville Ghost

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lionheart

Lionheart

2018
×
★★★
Edit this entry