Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Curious George: A Very Monkey Christmas

Curious George: A Very Monkey Christmas

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry