Sort by

lilyphilia has logged 51 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Butcher's Hill

Butcher's Hill

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
26
I'm Here

I'm Here

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Una

Una

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue

Blue

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What a Wonderful Family! 3

What a Wonderful Family! 3

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★½
Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry