Sort by

lilyphilia has logged 510 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
30
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
(The [End) of History Illusion]

(The [End) of History Illusion]

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
The Powder Room

The Powder Room

2011
×
Edit this entry  
29
The First Supper

The First Supper

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure: The TV-Show

Love Exposure: The TV-Show

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Time Share

Time Share

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wedding Singer's Daughter

The Wedding Singer's Daughter

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's Getting Late

It's Getting Late

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Return

Return

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Ostende

Ostende

2011
×
★★
Edit this entry  
15
The Equation

The Equation

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
About 12

About 12

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Second Life

Second Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cross Road

Cross Road

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
06
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry