Sort by

lily✨ has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Their Eyes Were Watching God

Their Eyes Were Watching God

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spanish Affair

Spanish Affair

2014
×
Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry