• The Northman

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★½

  • The Beatles: Get Back

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Gunpowder Milkshake

    ★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Passing

    ★★★★

  • High School Musical: The Musical: The Holiday Special

    ★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Shawn Mendes: Live in Concert

  • Shawn Mendes: In Wonder

  • Mank

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Hamilton

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • High School Musical: The Musical: The Series: The Special

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • A Christmas Prince: The Royal Baby

    ½

  • Frozen II

    ★★★★★

  • 21 Bridges

    ★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Angel Has Fallen

    ★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • The Perfect Date

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Rent

    ★★½

  • Fyre

    ★★½

  • Dumplin'

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • A Christmas Prince: The Royal Wedding

    ½

  • Mrs Wilson

  • The Princess Switch

    ★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★½

  • The Holiday Calendar

    ★★

  • Christmas at Pemberley Manor

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Venom

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★½

  • Operation Finale

  • Roma

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★★