Sort by

lily has logged 190 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Marseille

Marseille

1935
×
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of the Night

Children of the Night

2011
×
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pauline

Pauline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

Jen Kirkman: Just Keep Livin'?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love at First Fight

Love at First Fight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry