Mike has logged 92 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Road House

Road House

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Underworld

Underworld

2003
×
★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
05
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Crank

Crank

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry