Sort by

gavin has logged 65 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Project X

Project X

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
EMO the Musical

EMO the Musical

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cube

The Cube

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Company

Company

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry