Sort by

gavin has logged 51 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Transitions

Three Transitions

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Andron

Andron

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry