Sort by

gavin has logged 560 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pretty Thing

The Pretty Thing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Arizona

Arizona

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maniac

Maniac

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry