nadine has logged 42 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coal Face

Coal Face

1935
×
Edit this entry  
28
A Day in the Life of a Coal Miner

A Day in the Life of a Coal Miner

1910
×
Edit this entry  
28
Soldier

Soldier

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rock-a-Bye Baby

Rock-a-Bye Baby

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
María Candelaria

María Candelaria

1944
×
★★★
Edit this entry  
25
Street Wars

Street Wars

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome Home Brother Charles

Welcome Home Brother Charles

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Day in the Life of Willie Faust, or Death on the Installment Plan

A Day in the Life of Willie Faust, or Death on the Installment Plan

1972
×
Edit this entry  
21
The Pharmacy: Shanghai

The Pharmacy: Shanghai

1976
×
★★½
Edit this entry  
21
Panorama of Wreckage of Water Front

Panorama of Wreckage of Water Front

1900
×
Edit this entry  
20
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Geisha Boy

The Geisha Boy

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Jungle

The Jungle

1967
×
Edit this entry  
18
Princess Raccoon

Princess Raccoon

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
12
RIDE OR DIE

RIDE OR DIE

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eden

Eden

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
07
Capsize of Lifeboat

Capsize of Lifeboat

1897
×
Edit this entry  
07
Going Through the Tunnel

Going Through the Tunnel

1898
×
Edit this entry  
07
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
07
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
07
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
07
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Edit this entry