nadine has logged 571 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ending

Ending

2017
×
Edit this entry  
23
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
idizwadidiz

idizwadidiz

2017
×
Edit this entry  
23
Rose Gold

Rose Gold

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Strangely Ordinary This Devotion

Strangely Ordinary This Devotion

2017
×
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
16
Rouge

Rouge

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vanity Tables of Douglas Sirk

The Vanity Tables of Douglas Sirk

2015
×
Edit this entry  
13
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Journey to the West: The Demons Strike Back

Journey to the West: The Demons Strike Back

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★½
Edit this entry  
03
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Los muertos

Los muertos

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Motorway

Motorway

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Live Death

Long Live Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
After Last Season

After Last Season

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Decasia

Decasia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
We're Going to Eat You

We're Going to Eat You

1980
×
★★★★
Edit this entry