Brett has logged 255 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Every Breath You Take

Every Breath You Take

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Found

Found

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Slaughterhouse Rock

Slaughterhouse Rock

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Son

Son

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rollerball

Rollerball

2002
×
★★
Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Edit this entry  
18
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night

The Night

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Toll

The Toll

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Embattled

Embattled

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Profile

Profile

2018
×
★★★½
Edit this entry