Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Owners

The Owners

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Just Married

Just Married

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Come True

Come True

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Moffie

Moffie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Rose

The Rose

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Seance

Seance

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Benny Loves You

Benny Loves You

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Sasquatch, the Legend of Bigfoot

Sasquatch, the Legend of Bigfoot

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
Every Breath You Take

Every Breath You Take

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry