🥀 angie 🥀 has logged 51 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
31
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Caged In

Caged In

1997
×
Edit this entry  
31
Jogo Sem Gandula

Jogo Sem Gandula

2011
×
Edit this entry  
31
Friday Night, Saturday Morning

Friday Night, Saturday Morning

2007
×
Edit this entry  
31
Eletrodoméstica

Eletrodoméstica

2005
×
Edit this entry  
30
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★½
Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Intermezzo: A Love Story

Intermezzo: A Love Story

1939
×
★★★½
Edit this entry  
22
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
O Coronel e o Lobisomem

O Coronel e o Lobisomem

2005
×
★★
Edit this entry  
20
My Uncle Killed a Guy

My Uncle Killed a Guy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
Edit this entry  
16
Entre o Reino dos Vivos e o dos Mortos

Entre o Reino dos Vivos e o dos Mortos

×
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Edit this entry  
16
night.

night.

2018
×
Edit this entry  
16
destination.

destination.

2019
×
Edit this entry  
16
you

you

2018
×
Edit this entry  
16
FATBOY

FATBOY

2019
×
Edit this entry  
15
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
espinho na caixinha

espinho na caixinha

2019
×
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
09
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Man Who Copied

The Man Who Copied

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
I Am Not an Easy Man

I Am Not an Easy Man

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Reptile Shop

Reptile Shop

2014
×
Edit this entry  
03
Kbela

Kbela

2015
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry