• Inside

    Inside

    ★★★★

    Someone needed to take France aside in the 2000s and ask if everything was alright at home.

  • The Tall T

    The Tall T

    ★★★★

    If you look up 'efficient' in the dictionary, you wouldn't find The Tall T. You would, however, get a definition for the word 'efficient,' which The Tall T most definitely is.

  • Beavis and Butt-Head Do America

    Beavis and Butt-Head Do America

    ★★★

    Is this a God damn?

  • Bull

    Bull

    ★★★★

    An unearthly and invigorating twist on the brutal crime thriller, tellingly from London to Brighton director Paul Andrew Williams who knows exactly how to bring the bad British vibes in spades. Bull essentially harks back to the likes of UK revenge classics like Get Carter or Dead Man’s Shoes but with ten times the wrath – elevated greatly by what is initially an intangible sense of dread and some neat editing to shuffle the chronology and provide unexpected textures and…

  • In a Valley of Violence

    In a Valley of Violence

    ★★★

    Perhaps a little too straightforward a revenge western and spaghetti homage to make a big enough impression, and a few of the performances feel a little too ‘modern’ considering the otherwise authentically dusty aesthetic. High Plains Drifter it ain’t, but Ti West still proves himself a sure hand outside his usual horror wheelhouse. Travolta simultaneously goes to town on the scenery and steals the film.

  • Frontier(s)

    Frontier(s)

    ★★

    Points for tapping into whatever the fuck was going on in France in the 2000s as dormant far-right impulses exploded to the surface, and for the thinly veiled cannibal metaphor being deployed – à la Night of the Living Dead – to convey a country quite literally devouring itself through hatred. But, yeah, this is far too on-the-nose and unnuanced to make any real lasting cultural statement, and it’s hard to catch what kind of tone Gens is actually going…

  • Trigger Man

    Trigger Man

    ★★★★

    Delaware Predator.

  • The Roost

    The Roost

    ★★★

    It turns out Ti West has always been creeped out by old people.

  • Bowling for Columbine

    Bowling for Columbine

    ★★★★

    Despite sometimes offering myopic solutions to complex problems and just being flat-out historically inaccurate purely to suit the trajectories of his hot button documentaries, Moore's run from 2002's Bowling for Columbine to 2009's Capitalism: A Love Story is still one of my all-time favourite hot streaks from a filmmaker.

  • The Man From Toronto

    The Man From Toronto

    Who the hell still uses Hotmail?

    Me, actually.

  • Tara the Singing Android: Please
  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★★

    After not seeing this in well over a decade, I'd forgotten just how intent it is on mindfucking you into a state of desensitisation to the limits of bitter depravity a film can in good conscience permit. That, and just how perfect a seamless merging of so many horror subtypes it actually is: gnarly home invasion, pseudo-supernatural monster show, extreme torture porn (despite Martyrs essentially serving as the antidote to the frequent hollow shock of that genre), and the type…