Sort by

Liam has logged 906 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
F/X

F/X

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Impostor

Impostor

2001
×
★★
Edit this entry  
28
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oscar

Oscar

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Edit this entry  
28
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★
Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Border

The Border

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★
Edit this entry  
21
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Oak Room

The Oak Room

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Depraved

Depraved

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
A Friend to Die For

A Friend to Die For

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
King Rat

King Rat

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Santa Claws

Santa Claws

2008
×
Edit this entry  
16
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Winter

The Last Winter

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Edit this entry