Sort by

elife has logged 40 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
Yol

Yol

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
See Here My Love

See Here My Love

1979
×
★★½
Edit this entry  
26
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friend

Friend

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scum Manifesto

Scum Manifesto

1976
×
Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
DNA

DNA

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Just Avoid Sex

Just Avoid Sex

1971
×
Edit this entry  
21
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Almanyalı Yarim

Almanyalı Yarim

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Be Good

Baby Be Good

1935
×
Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Delicacy

Delicacy

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Honey

Honey

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Egg

Egg

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Birth of Venus

Birth of Venus

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Graders

First Graders

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aaahh Belinda

Aaahh Belinda

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry