Sort by

elife has logged 426 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
Cliffhanger

Cliffhanger

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
Edit this entry  
06
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kara Gözlüm

Kara Gözlüm

1970
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
02
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
02
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hands

Hands

1934
×
Edit this entry  
21
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
Edit this entry  
21
Bitcoin'i Olan Rakun

Bitcoin'i Olan Rakun

×
Edit this entry  
21
Oyuncuk

Oyuncuk

×
Edit this entry  
21
Best Actress

Best Actress

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
11
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
All-In

All-In

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
★★★★
Edit this entry