Sort by

alexa has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Luck

Luck

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
When Time Got Louder

When Time Got Louder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ape

Ape

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rusted

The Rusted

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold Wind Blowing

Cold Wind Blowing

2022
×
½
Read the review Edit this entry