Sort by

Thomas has logged 604 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
666: The Demon Child

666: The Demon Child

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Eye

The Eye

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★
Edit this entry  
21
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
8MM

8MM

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Loathing on the Road to Hollywood

Fear and Loathing on the Road to Hollywood

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry