Sort by

Thomas has logged 561 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
Edit this entry  
31
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
½
Edit this entry  
30
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1998
×
½
Edit this entry  
29
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★½
Edit this entry  
28
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Smiley

Smiley

2012
×
½
Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★½
Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Flight

Flight

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★½
Edit this entry  
23
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Munger Road

Munger Road

2011
×
½
Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Edit this entry  
19
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Edit this entry  
18
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Beauty Day

Beauty Day

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★½
Edit this entry  
18
V/H/S

V/H/S

2012
×
Edit this entry  
17
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★½
Edit this entry