Sort by

zoé has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Mule

The Mule

2018
×
★½
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Year of Rest and Relaxation

My Year of Rest and Relaxation

×
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Forest: Summer/Autumn

Little Forest: Summer/Autumn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry