Lewiss has logged 145 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Me Now

Kill Me Now

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Epic

Epic

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spookies

Spookies

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Losers

The Losers

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mama

Mama

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry