Sort by

Tim has logged 11 entries for films during November 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry