leslie has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Edit this entry  
29
Kahaani

Kahaani

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Internship

The Internship

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★½
Edit this entry