Sort by

slamongflobo has logged 50 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
½
Edit this entry  
29
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girltrash: All Night Long

Girltrash: All Night Long

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
BloodSisters: Leather, Dykes, and Sadomasochism

BloodSisters: Leather, Dykes, and Sadomasochism

1995
×
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Day When...

The Day When...

1997
×
Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Batman - Part II

The Batman - Part II

2025
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Streetwise

Streetwise

1984
×
Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★½
Edit this entry