Sort by

slamongflobo has logged 818 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blaze Starr Goes Nudist

Blaze Starr Goes Nudist

1962
×
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Single White Female

Single White Female

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
Edit this entry  
28
Lullaby

Lullaby

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Babysitter

Babysitter

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
Edit this entry  
22
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
Edit this entry  
21
Hatching

Hatching

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
Faces

Faces

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girltrash: All Night Long

Girltrash: All Night Long

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Labyrinthe

Double Labyrinthe

1976
×
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
13
The Ladies Club

The Ladies Club

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★½
Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry