Sort by

Laura has logged 230 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wilson

Wilson

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Una

Una

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry