Sort by

le petit prince🌈 has logged 154 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Read other review Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Things

Wild Things

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
22
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
T11 Incomplete

T11 Incomplete

2020
×
½
Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bauhaus 100

Bauhaus 100

2019
×
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry