Sort by

lala has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
Edit this entry  
24
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
09
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Festival

The Festival

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
Edit this entry  
19
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Edit this entry  
09
How It Ends

How It Ends

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
Edit this entry  
15
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassin's Creed: Lineage

Assassin's Creed: Lineage

2009
×
Edit this entry  
16
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
Edit this entry  
06
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry