Sort by

Leonora Anne has logged 33 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crush

Crush

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Why Didn't They Ask Evans?

Why Didn't They Ask Evans?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Father Brown

Father Brown

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lonely Water

Lonely Water

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonshot

Moonshot

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jesters-Jokes

Jesters-Jokes

1908
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pass the Gravy

Pass the Gravy

1928
×
Read the review Edit this entry  
05
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of Pigling Bland

The Tale of Pigling Bland

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
Fruity

Fruity

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Patty vs. Patty

Patty vs. Patty

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry