Sort by

Leonora Anne has logged 452 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
Mad God

Mad God

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Make the Yuletide Gay

Make the Yuletide Gay

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Powder Keg

Powder Keg

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star

Star

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
The Follow

The Follow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chosen

Chosen

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ambush

Ambush

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cops

Cops

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Outside

The Outside

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breaking

Breaking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry