• Veronika Voss

    ★★★★½

  • Documenteur

  • Lola

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Buffet Froid

    ★★★★★

  • Life of Brian

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★★

  • The Meetings of Anna

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Opening Night

  • House

    ★★★★★

  • Eraserhead

  • Chinese Roulette

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Mirror

  • The Godfather: Part II

  • Going Places

  • Day for Night

    ★★★★½

  • Un Flic

    ★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • The Godfather

  • A Clockwork Orange

  • Wanda

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

  • 2001: A Space Odyssey

  • PlayTime

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★

  • Masculin Féminin

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • The Married Woman

  • Contempt

  • The Silence

    ★★★★

  • The Servant

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★½

  • Psycho

  • Breathless

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

  • Pickpocket

  • Shadows

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

  • Vertigo

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

  • ...And God Created Woman

    ★★½

  • All That Heaven Allows

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Rear Window

  • Forbidden Games

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Rope

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • The Rules of the Game

  • Modern Times

  • Vampyr