• Watchmen

  • Hunger

  • Tokyo!

  • There Will Be Blood

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★

  • No Country for Old Men

  • Control

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★

  • The Prestige

  • Manufactured Landscapes

    ★★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★½

  • Little Children

    ★★★★½

  • The Child

  • Kinetta

    ★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★½

  • Mean Girls

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★

  • Far Side of the Moon

    ★★★★

  • Elephant

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Far from Heaven

  • The Spanish Apartment

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Mulholland Drive

  • Amélie

    ★★★★½

  • Moulin Rouge!

  • Requiem for a Dream

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★½

  • Fight Club

  • Being John Malkovich

  • Eyes Wide Shut

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Celebration

  • Boogie Nights

  • Face/Off

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★½

  • Twelve Monkeys

  • La Haine

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Leolo

  • Candyman

    ★★★★

  • Man Bites Dog

  • La Vie de Bohème

    ★★★★½

  • The Lovers on the Bridge

  • Thelma & Louise

    ★★★½

  • Toto the Hero

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Ghost

    ★★½

  • Wild at Heart

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Ariel

    ★★★★

  • Night Zoo

    ★★★★½

  • Where Is My Friend's House?

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Sacrifice

  • Top Secret!

    ★★★½

  • Boy Meets Girl

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★½

  • The Meaning of Life

  • The King of Comedy

    ★★★★