• Polite Society

    Polite Society

    ★★★★½

    A Bollywood-inspired martial arts comedy with plenty of style, wit, and energy. It was awesome and like to see more stuff from Nida Manzoor!

  • The Retirement Plan

    The Retirement Plan

    ★★★

    Its ending feels a bit abrupt and the direction can feel scattershot, but The Retirement Plan is an enjoyable Guy Ritchie-style caper with plenty of deadpan humor and great work from a talented cast (Cage in particular once again being Exhibit A).

  • The Equalizer 3

    The Equalizer 3

    ★★★★

    With its director and star once again in fine form, The Equalizer 3 delivers another satisfying round of bloody, crowd-pleasing action.

  • Cormorant

    Cormorant

    Talk about bird's eye view

  • Strays

    Strays

    ★★★★½

    As someone who watched a fair amount of cheesy pet movies in the aughts (something this movie even mentions), This demented masterpiece made watching them all worth it.

  • Gran Turismo

    Gran Turismo

    ★★★★★

    I left the theater breathless after watching the film that is Gran Turismo. I’ll admit I’ve never really played the game (even as a kid who played a lot of PlayStation 2 back in the day), but I was intrigued after I heard Neill Blomkamp would be directing as well as the story being based on true events involving the game.

    Having seen the final product, and if my first sentence wasn’t clear enough, I say this;

    I. LOVE. THIS.…

  • Black Mirror: Arkangel

    Black Mirror: Arkangel

    ★★★★★

    Putting neural implants in your kids is bad, Mkay, you should respect their privacy and them making their own choices, Mkay, otherwise it be bad, Mkay.

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★★

    Where do I even start with Bottoms? It’s part high school comedy, part absurdist satire, and in turn all that in total exists in its own twisted reality… and it’s glorious. Emma Seligman has crafted a teen film that not since Booksmart has felt like a throwback classic while feeling fresh and new. The cast as well are clearly having fun (as perfectly shown in the end-credit gag reel), whether it be Rachel Sennott and Ayo Edebiri playing well off…

  • The Pope's Exorcist

    The Pope's Exorcist

    ★★★★

    “BRING ME… THE PREIST!”

  • Black Mirror: Hated in the Nation

    Black Mirror: Hated in the Nation

    ★★★★½

    Not just a great Black Mirror episode, but the extended length also makes Hated in the Nation a damn good sci-fi crime thriller in its own right. Great performances by Macdonald and Marsay as well.

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★★½

    Surprisingly happy.

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★★½

    Oof