Leo has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Summer

Last Summer

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Du côté d'Orouët

Du côté d'Orouët

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pina

Pina

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry