• The Matrix Resurrections

    ½

  • Licorice Pizza

    ★★½

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★½

  • The Card Counter

    ★★½

  • The Green Knight

  • Titane

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Cruella

  • Bad Trip

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Can't Get You Out of My Head

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Tenet

  • 8:46

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ½

  • Shiva Baby

    ★★

  • Dope Is Death

    ★★★★½

  • Minari

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Shirley

    ★★½

  • Zola

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★½

  • Underwater

    ★★½

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Knives Out

    ★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★

  • Joker

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★

  • Good Boys

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Anthropocene: The Human Epoch

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Chained for Life

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½