Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Céline

Céline

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunch

Hunch

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Kenya Boy

Kenya Boy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Deserted City

The Deserted City

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovely Devils

Lovely Devils

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Adventures of Kosuke Kindaichi

The Adventures of Kosuke Kindaichi

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Take Me Away!

Take Me Away!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Visitor in the Eye

The Visitor in the Eye

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★½
Edit this entry  
01
Confession

Confession

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★½
Edit this entry  
21
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★
Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiness

Happiness

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Earth

After Earth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry