Sort by

cannoli queen has logged 155 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Changes Everything

This Changes Everything

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oranges and Sunshine

Oranges and Sunshine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Intimacy

Intimacy

2001
×
★½
Edit this entry