Sort by

maya has logged 173 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited

Spirited

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Merchants of Doubt

Merchants of Doubt

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spooky Buddies

Spooky Buddies

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
M.O.P.Z.

M.O.P.Z.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Forest

The Forest

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Read prior review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry