Sort by

Falkus Twigbottom has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ring

Ring

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★
Edit this entry  
14
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★
Edit this entry  
14
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Stockholm

Stockholm

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
09
King of Hearts

King of Hearts

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★
Edit this entry  
04
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
D' Fightin' Ones

D' Fightin' Ones

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★
Edit this entry  
02
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Wires Over the Border

Wires Over the Border

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
The Scene from Melbury House

The Scene from Melbury House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Hot Night at the Go-Go Lounge!

A Hot Night at the Go-Go Lounge!

1966
×
★★
Edit this entry  
29
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
Read the review Edit this entry  
27
Aves

Aves

1998
×
★★
Edit this entry  
27
Hinterland

Hinterland

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Still

Still

1978
×
Edit this entry  
26
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Head Rag Hop

Head Rag Hop

1970
×
★★
Edit this entry  
24
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
How I Won the War

How I Won the War

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
Morran & Tobias: Godsend

Morran & Tobias: Godsend

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Line

Death Line

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
20
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wild Guitar

Wild Guitar

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
This Year – London

This Year – London

1951
×
★★★
Edit this entry  
17
Beside the Seaside

Beside the Seaside

1935
×
★★★
Edit this entry  
17
A Trip through Berlin

A Trip through Berlin

1910
×
★★
Read the review Edit this entry