Kane has logged 57 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caniba

Caniba

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All's Well, Ends Well

All's Well, Ends Well

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Changed His Mind

The Man Who Changed His Mind

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vulgaria

Vulgaria

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Syrian Love Story

A Syrian Love Story

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Battle Wizard

The Battle Wizard

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moon Young

Moon Young

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Lonely Cow Weeps at Dawn

A Lonely Cow Weeps at Dawn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am Keiko

I Am Keiko

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Day Off

A Day Off

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
August without Him

August without Him

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bakunyu Sentai Pai Ranger

Bakunyu Sentai Pai Ranger

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★½
Read the review Edit this entry