Sort by

Leif has logged 40 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★
Edit this entry  
26
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
At Land

At Land

1944
×
★★★
Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mend

The Mend

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Windows

Windows

1975
×
★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slow West

Slow West

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rows

Rows

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Fulta Fisher's Boarding House

Fulta Fisher's Boarding House

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woodshock

Woodshock

1985
×
★★
Edit this entry  
10
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Frantic

Frantic

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Body Count

Body Count

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hunter's Blood

Hunter's Blood

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Christine

Christine

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★½
Edit this entry  
02
Int. Trailer. Night

Int. Trailer. Night

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Changing Landscapes

Changing Landscapes

1964
×
★★
Edit this entry  
02
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★
Edit this entry  
01
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Edit this entry