Chris has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hemingway & Gellhorn

Hemingway & Gellhorn

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Producers

The Producers

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Croupier

Croupier

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Secretary

Secretary

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ted

Ted

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry