• Exterminate All the Brutes

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★

  • Tiger

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Undoing

    ★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • I May Destroy You

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★

  • Tigertail

    ★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Be Water

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Weathering with You

  • Anima

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Young Ahmed

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Rocketman

  • Chernobyl

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • When I Get Home

    ★★★

  • High Flying Bird

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★

  • American Factory

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Sharp Objects

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Burning

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★

  • Shoplifters

    ★★★